Gitara akustyczna (lub klasyczna) – jak nauczyć się grać?

Data wydarzenia:

Często spotykany scenariusz: gitara akustyczna (jeśli w Twoim przypadku jest to gitara klasyczna to przedstawione zasady również dla Ciebie będą przydatne) stała się już Twoją własnością, ale o dziwno sam/a z siebie nie potrafisz na niej grać! 

Okazuje się, że samo posiadanie gitary jeszcze wszystkiego nie załatwia – trzeba wiedzieć jak na niej efektywnie ćwiczyć, żeby widzieć szybkie rezultaty. O tym właśnie będzie w tym krótkim artykule.

Wizja – czyli do czego potrzebna Ci gitara akustyczna / klasyczna

Pierwszym krokiem jest ustalenie jak i co chcesz grać – tzn. czy chcesz grać radiowe przeboje przy ognisku czy improwizacje jazzowe.

Skoro Twój wybór to gitara akustyczna to zapewne bardziej skłaniasz się póki co ku graniu akordów. Nie mniej jednak musimy na początku ustalić co i jak chcemy grać.

Droga

Jeśli już wiemy gdzie chcemy dojść to musimy wybrać właściwą drogę. Jeśli chcesz na akustyku grać akordy to będziesz inaczej ćwiczyć niż gdybyś chciał grać „master of puppets” na gitarze elektrycznej.

Tutaj pomocne będą Ci kursy gitarowe czy nauczyciel – trzymając się powyższej analogi: ktoś, kto wskaże Ci właściwą drogę. Z tego właśnie powodu prowadzę tę stronę i wydaję kursy gitarowe.

Jeśli chcesz grać popularne piosenki to z całą pewnością potrzebujesz nauczyć się chwytów gitarowych. Tak więc to będzie droga, którą wybierzemy w tym przypadku.

Realizacja

Już wiemy jak i co chcemy grać oraz jaką drogą do tego dojdziemy.

Czeka nas ostatni krok – ćwiczenie! Gitara akustyczna sama w sobie nie nauczy Cię grać – musisz znać dobre ćwiczenia i wykonywać je systematycznie, a rezultaty muszą przyjść.
Tutaj znowu niezbędny jest kurs bądź nauczyciel. Nie ma co wynajdywać koła na nowo i metodą prób i błędów szukać efektywnych ćwiczeń, lepiej posłuchać kogoś, kto już doszedł tam gdzie my chcemy dojść.

Podsumowując: gitara akustyczna bądź gitara klasyczna to naprawdę piękne instrumenty, ale trzeba włożyć wysiłek, aby to piękno z nich umieć wydobyć. Poprzez podejście „z głową” do ćwiczenia możesz w niedługim czasie osiągnąć dobre rezultaty – kluczem jest właściwy dobór ćwiczeń i nie popełnianie popularnych błędów.

Trzymam za Ciebie kciuki!